Çalışırken İşletme Yüksek Lisansı (MBA) yapmak

Bir işte tam ya da yarı zamanlı olarak çalışırken işletme yüksek lisansı yani MBA yapmak pek çok MBA adayının isteyebileceği bir durumdur.

Böylelikle, hem kariyer anlamında zaman kaybadedilmemiş olunur hem de MBA süresince gelir elde edilmeye devam edilir. Ancak, her üniversitenin her yüksek lisansı programı çalışırken master yapmaya imkan tanımayabilir.

Çalışırken Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?
Bu sorunun tek bir yanıtı yok aslında. Çeşitli şekillerde hem çalışıp hem de işletme yüksek lisansı yapmak mümkün:

1) Normal bir MBA programı yerine Part-Time MBA programlarından birine başvurabilirsiniz. Böylelikle, dönemlik ders yükü normal bir MBA programına göre daha az olur. Ancak, program sonunda almanız gereken kredi toplamı normal MBA programı ile aynı olacaktır. Örneğin, Bilkent Üniversitesi'nde normal MBA programı 2 yılda tamamlanırken, part time MBA programı ise 2,5 ila 3 yılda tamamlanabilmektedir. Fazladan bir yıllık süreye yayılan eğitim, MBA öğrencisine aynı anda bir işte çalışabilme esnekliği tanımaktadır.

2) Eğer işinizin çalışma saatleri esnek ise normal bir MBA programında okumanız da mümkün olabilir. Türkiye'de her şirket bu konuda esnek davranmamakla birlikte, işyerindeki yöneticileriniz ile bu durumu konuşarak hem çalışma saatlerinize hem de MBA programınıza uygun bir durum yaratabilirsiniz.

3) İster normal, ister part time MBA yapıyor olun, eğer okuduğunuz okulda yaz okulu uygulaması var ise yazın da ders alarak normal dönemlerdeki ders yoğunluğunuzu ciddi şekilde düşürebilirsiniz.

4) Bir yandan çalışırken diğer yandan MBA yapmak için bir diğer alternatif ise bir e-MBA yani uzaktan öğretim ile MBA yapmak olabilir.

0 yorumlar:

Yorum Gönder