MBA Burs - mba bursu nedir

Mba bursu nedir?
En popüler yüksek lisans olan MBA eğitimini alabilmek için çok yoğun bir rekabet yaşanıyor. Bu rekabet, hem iyi okullara kabul edilebilmeyi hem de burs almayı kapsıyor.

MBA bursu, MBA eğitim ücretinin tamamını ya da belirli bir kısmını kapsayabileceği gibi kimi durumlarda öğrenciye belirli bir miktar cep harçlığı da sağlayabilmekte.

1) Yurtdışı için MBA bursu
2) Türkiye için MBA bursu


Yurtdışından MBA Bursu Nasıl Alınır?
Yabancı bir öğrenci olarak yurtdışındaki üniversitelerin doğrudan kendilerinden "tam burs" (yani tüm okul ücretini kapsayacak şekilde) almak oldukça zordur. Yabancı öğrencilere genellikle kısmi burs imkanı sağlanmaktadır. Bunun için dikkate alınan kıstaslar ise genellikle şunlardır: 

- GMAT puanı: Oldukça önemli bir göstergedir
- Sosyal girişkenlik: Sportif, sanat, liderlik başarıları da dikkate alınacak bir diğer kıstastır.
- Not ortalaması: Lisans not ortalaması, çok dikkate alınan bir kriter olmamakla birlikte burs alma olasılığını artırabilir.

Üniversitelerden alınacak MBA bursunun yanı sıra yüksek lisans yapma imkanı sağlayan çeşitli ülke bursları da vardır. Bu burslar, okul ücretinin tamamını karşıladığı gibi öğrenciye aylık olarak belirli bir miktar para ödenmesini de sağlar. Mesela, Amerika'da MBA yapmak için Fullbright Bursu, İngiltere için Chevening Bursu ve Japonya için Monbukagakusho (MEXT) Bursu'na göz atabilirsiniz.

Türkiye'de MBA Bursu Nasıl Alınır?
Türk üniversitelerinin MBA bursu imkanı, üniversite türüne göre değişebiliyor. Vakıf üniversiteleri sıklıkla MBA için burs verirken, devlet üniversitelerinde bu imkan neredeyse yok gibi.

Vakıf üniversitelerinin MBA bursu şartları ise üniversiteden üniversiteye farklılık göstermekte. Örneğin, Bilkent Üniversitesi MBA ücretinin %25 ile %100'ü arasında MBA bursu vermek için adayın not ortalaması minimum dört üzerinden üç, GMAT skorunun minimum 650 olması ile mülakat performansına bakıyor. Koç Üniversitesi'nde ise bu kriterlere adayın TOEFL puanı da ekleniyor.

Genel olarak Türk MBA programlarında görülebilen burs koşulları şöyle özetlenebilir:

- GMAT ve/ya ALES puanı,
- TOEFL puanı,
- Lisans not ortalaması,
- Mülakat performansı,
- Mezun olunan üniversitede MBA yapılması.

Üniversite bazında MBA burslarının başvuru ve kabul kriterlerine MBA programlarının tanıtım sayfalarından bakabilirsiniz.

0 yorumlar:

Yorum Gönder