MBA Amacı

MBA yapmanın amacı nedir? Bu, MBA yapmayı düşünen pek çok öğrenci adayının aklını kurcalayabilecek bir sorudur.

MBA eğitimi ile hedeflenen amaç kişinin potansiyeline ulaşmasını sağlayacak bir hayat tecrübesi edinmesidir. Bu hayat tecrübesi, MBA'in sağladığı üç önemli ve temel değere dayanmaktadır:

1) Marka
Bir MBA programının sunduğu yönetim ve liderlik vasıflarının kanıtı olan "MBA sahibi olmak" bir marka değeridir. MBA yapılan okulun kalitesi ne kadar iyiyse bu değer daha da artacaktır. Örneğin, Hangi MBA'in MBA Sıralamasında üst sıralarda yer alan bir okuldan alınacak bir MBA diploması, kişinin CV'sine önemli bir marka değeri ekleyecektir.

2) Çevre (Network)
Akademisyenler, öğrenciler, mezunlar, okulla ile ilişkide olan şirketlerin ve diğer kurumların yöneticileri ile çalışanları gibi MBA yaparken karşılacağınız kişiler size etkin bir network'e sahip olma fırsatı sunabilir. MBA vasıtasıyla elde edeceğiniz böylesine güçlü bir çevre ile MBA sonrasındaki hayatınızda pek çok önemli fırsata daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

3) Yetenekler
MBA eğitimi ile 2 ayrı tür yetenekleriniz geliştirebilirsiniz. Birinci tür yetenekler ekonomi, finans, pazarlama, yönetim, üretim ve muhasebe gibi alanlardaki teknik bilgi ve becerilerin artırılması odaklıdır. İkinci tür ise liderlik, ekip çalışması ve iletişim gibi daha sosyal yeteneklerin geliştirilmesine dayanır.

0 yorumlar:

Yorum Gönder