MBA Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

MBA yani işletme yüksek lisansı günümüz iş dünyasının "moda" kavramlarından bir tanesi. Ancak, bu popülerlik MBA'in gereksiz olduğu ya da herkes tarafından yapılması gerektiği gibi ekstrem uçlarda yer alabilen yanlış yorumlamalara neden olabilmekte.

İşte MBA yapmak isteyenlere altın tavsiyeler:

- Her şeyden önce MBA'in ne demek olduğunu öğrenerek işe başlayın.

- MBA konusunda fikir sahibi olduktan sonra kendi kariyer planlarınızı düşünerek MBA için harcayacağınız zaman, emek ve paranın buna değip değmeyeceğini tartmaya çalışın. "MBA gerekli mi?" sorusunun yanıtını ararken MBA yapmanın faydalarına ve MBA'in maliyetlerine odaklanmaya çalışın.

- Eğer MBA diplomasının kariyer basamaklarınızı tırmanmak ya da kendi işinizi yapacaksanız bu işi daha iyi, daha verimli yapmanızı sağlamak veyahut kendinizi geliştirmek adına önemli bir yatırım olduğuna karar verirseniz sonraki adım hangi okuldan MBA alacağınıza karar vermek. Unutmayın, bir başkası için iyi olan bir okul sizin için iyi olmayabilir.

- Hangi MBA sitesinin MBA Sıralamasına bakarak okulları tanımaya çalışın. Türkiye'deki iyi MBA okullarının sayısı her geçen gün artmakta. MBA eğitimi veren üniversitelerden sizin için artıları çok olanları belirleyin. MBA ücreti, MBA veren okulun prestiji, üniversitenin bulunduğu şehir, ders programı, öğrenci profili, akademisyen kalitesi, değişim (exchange) olanakları, kariyer desteği gibi değişik faktörler açısından MBA okullarını değerlendirebilirsiniz.

- Okulları incelerken, mezunlarla konuşmaya ve eğer yapabilirsen bizzat okula gidip yetkililere konuşmaya çalışın. Böylelikle, hem üniversiteyi daha iyi tanımış olursunuz hem de olası bir başvuru durumunda kabul şansınızı artırmış olursunuz.

- Tam zamanlı MBA'in tek alternatifiniz olmadığını unutmayın. Executive MBA, e-MBA gibi seçenekleri de inceleyin.

- Tavsiyelere kulak verin; ama unutmayın herkesin durumu birbirinden farklıdır. Tavsiyelerin sağladığı bilgilerden yola çıkarak kendiniz için en iyi olan kararı vermeye çalışın...

0 yorumlar:

Yorum Gönderme