MBA Yapan Mühendis

Mühendis Mezunu MBA Yapabilir mi?
Bir MBA programı, doğası gereği, farklı eğitim ve iş alanlarından gelen öğrencilere açıktır. Diğer yüksek lisans programlarının aksine, o alana spesifik bir eğitim alınmış olmasına gerek yoktur. Örneğin, inşaat mühendisliği alanında yüksek lisans yapabilmek için inşaat ile ilgili bir bölümde lisans okunmuş olması şarttır. Ancak, MBA eğitimin yapısından dolayı MBA için böyle bir zorunluluk yoktur. Bir mühendislik mezunu da tıpkı diğer alanlardan mezun kişiler gibi MBA için başvuruda bulunabilir.

Mühendisler MBA Yaparak Ne Kazanır?
Mühendislik üzerine MBA yapmak, günümüzün popüler eğitim trendlerinden bir tanesidir. Bunun en önemli nedenleri şöyle sıralanabilir:

- Mühendise yöneticilik pozisyonlarına daha kolay başvurma ve kabul edilme fırsatı sunar.
- Mühendislik camiasından farklı bir sosyal ortamda bağlantı kurma (networking) şansı tanır.
- Yönetim, finansman, muhasebe, iktisat gibi günümüzde gerek kişisel gerek iş yaşamında hemen herkesin ihtiyaç duyduğu alanlarda bilgi ve tecrübe kazandırır.

Bir Mühendis İçin Ne Zaman MBA Yapmak İdealdir?
Bu sorunun hiç kuşkusuz ki tek bir yanıtı yok. Kişiden kişiye ve durumdan duruma değişebilir. Ancak, genel olarak, mühendislik eğitimi aldıktan heen sonra MBA yapmak pek iyi bir seçim değildir. MBA genelde belirli bir iş tecrübesi olan adayları orta-üst düzey yönetici pozisyonlarına hazırlamak odaklı bir eğitim olduğundan iş tecrübesi olmayan bir mühendise sağlayabileceği fayda göreceli olarak az olacaktır.

Bu nedenle, bir mühendis için MBA yapmanın en uygun olduğu dönem iş hayatına atılıp mühendis olarak üç ila beş yıl arasında çalıştıktan sonra MBA eğitimine başlamasıdır denilebilir.

MBA'li Mühendisler Hangi Alanda İş Bulabilir?
MBA eğitimi sonrasında iş olanakları diğer yüksek lisanslara göre daha geniş yelpazade olur. Bu nedenle, MBA'li bir mühendis uzmanı olduğu mühendislik sektöründe orta-üst düzey yönetici olarak çalışabileceği gibi finans, pazarlama, bankacılık, sigortacılık, danışmanlık gibi çok daha farklı alanlarda da iş bulabilir.

0 yorumlar:

Yorum Gönder