MBA Gerekli mi?

İngilizce "Master of Business Administration" yani iş idaresi yüksek lisansı ifadesinin kısaltması olan MBA programı, öğrencilerin yöneticilik becerilerini ve bilgilerini artırmaya hedefleyen bir eğitimdir.

MBA sahibi çalışanların başarı örnekleri, işverenlerin MBA'e verdiği önem, her geçen gün daha çok iş ilanında aranılan koşullar arasında MBA'in yer alması gibi nedenler, MBA'i son dönemlerin en popüler yüksek lisans eğitimi haline getirmiş durumda.

MBA'in bu denli tercih edilmesi nedeniyle Türkiye'de de pek çok üniversite MBA eğitimi vermekte.

MBA Eğitimi Almak Gerekli mi?
Peki hem arz, hem de talep açısından bu kadar gündemde olan MBA yapmak gerçekten de gerekli mi? Eğer gerekliyse kimler için daha çok gerekli?

MBA'in gerekli olup olmadığı konusunda kesin bir kural söylemek belki yanlış olur. Çünkü bazı kişiler için çok gerekli faydalıyken bazıları için pek de gerekli olmayabilir. MBA'in gerekli olabileceği kişiler şu şekilde sınıflandırılabilir:

- Mühendislik, tıp, eğitim bilimleri gibi işletme ve yöneticilik alanında eğitim almamış kişiler, daha iyi orta veya üst düzey yönetici olmak için MBA okuyabilir. Böylelikle, hem yönetici olarak iş bulma olasılıklarını yükseltirler, hem de yöneticilik kapasitelerini geliştirmiş olurlar.

- İşletme, iktisat, maliye gibi sözel bir alanda lisans okumasına karşın daha iyi bir okulun diploması ile cv'sini güçlendirmek isteyenler de, daha iyi bir üniversiteden alacakları MBA diploması ile bu amaçlarına ulaşabilir.

- Kendi işini kurmak ya da var olan işini daha iyi yönetmek isteyen girişimciler, MBA eğitimi ile finansman, pazarlama, insan kaynakları, hukuk, muhasebe gibi pek çok alanda bilgilerini geliştirebilir.

- MBA diploması ile daha farklı ve çok kariyer olanakları elde edilebileceğinden dolayı, kariyer değişimi isteyen herkes için MBA gerekli olabilir.

Özet olarak, MBA eğitimi kariyer hedeflerini belirlemiş, hayattan ne istediğini bilen kişiler için daha gerekli ve faydalıdır denilebilir.

Kimler MBA Yapabilir?
MBA veren üniversitelerin MBA için başvuru kabul şartları farklı olabilmektedir. Genel olarak, bir lisans diploması ve ALES puanı temel başvuru şartlarıdır. (MBA başvuru şartları hakkında detaylı bilgi)

0 yorumlar:

Yorum Gönder