İşletme Yüksek Lisans (MBA) Mülakat Soruları

MBA mülakat soruları
İşletme Yüksek Lisans (MBA) programlarının pek çoğunda bir mülakat aşaması bulunmaktadır. Bu mülakatlar, MBA adayının programa kabul edilip edilmemesi açısından genellikle büyük bir öneme sahip olur.

Bu tür yüksek lisans mülakatlarında pek çok değişik sorularla karşılaşabilirsiniz. Olası mülakat soruları hakkında sizi fikir sahibi yapabilmek için üniversitelerin MBA koordinatörleri ile görüşerek mülakat sorularını ve verilebilecek ideal yanıtları derledik:

MBA için mülakatta neler soruluyor?

İşletme Yüksek Lisans - MBA Mülakat Soruları ve Yanıtları

1) "Neden MBA yapmak istiyorsunuz?"
Mutlaka karşılacağınız temel sorulardan bir tanesidir. MBA'in kariyeriniz için sağlayacağı faydalar ya da MBA süresince elde edeceğiniz bilgiler ve bağlantılar, verebileceğiniz muhtemel yanıtlardır.

Ancak bu soruyu genel bir yanıtla savuşturmak yerine, size özgü bir yanıt vererek önemli bir avantaj elde edebilirsiniz. Mesela, "MBA eğitimi bana yeni kariyer alternatifleri sunacak" demek yerine kariyer hedeflerinizle bağlantılı daha spesifik ve kesin bir yanıt verebilirsiniz.

2) "Neden üniversitemizde okumak istiyorsunuz?"
Başvurduğunuz üniversiteyi neden seçtiğinizi anlatan ve yine size özgü olan yani basmakalıp, genel olmayan bir yanıt size önemli bir avantaj sağlayacaktır. Çoğu aday, mülakata gittiği üniversiteye niye başvurduğu konusunda net ve ikna edici bir yanıt vermek için pek fazla düşünmez. Bu soruya vereceğiniz güzel bir yanıt size artı puan kazandıracaktır.

Üniversitenin sunduğu farklı derslerden, varsa değişim programı avantajlarından, okulun sahip olduğu akreditasyonlardan, derslerini almak istediğiniz akademisyenlerden, mezun bağlantılarından bahsedebilirsiniz.

3) "MBA sonrası için planlarınız nelerdir?"
Bu soruyu "MBA'in size ve kariyerinize katkıları neler olacaktır?" diye de düşünebilirsiniz. Mülakat yapanlar, planlarınız ile MBA'in ne oranda örtüştüğünü görmek isterler.

Bu nedenle, MBA derecesi elde ettikten sonra orta ve uzun vadede neler yapmak istediğinize ilişkin somut fikirleriniz olması size avantaj sağlayacaktır.

4) "Mevcut işinizden bahseder misiniz?"
Başvuru esnasında yapmakta olduğunuz işinize ilişkin bilgi vermeniz, pek çok MBA mülakatında istenebilir. Böyle bir soru karşısında, soyut ifadeler yerine mümkün olabildiğince somut olun (rakamlardan, spesifik olarak yaptıklarınızdan bahsederek). Ayrıca, liderlik, analitik düşünme gibi bir takım özelliklerinizi ön plana çıkartacak görevlerden bahsetmek akıllıca olacaktır. Yaptığınız işin önemsiz ya da aşırı teknik detaylarından mümkün olduğunda bahsetmeyin.

5) Teknik & Akademik sorular
Vakıf üniversitelerinin MBA mülakatlarında işletme branşıyla ilgili teknik ya da akademik sorularla pek karşılaşmazsınız. Çünkü, bu mülakatlarda daha çok MBA programına uygun bir profilde olup olmadığınız ölçülür. Yurtdışındaki MBA mülakatları da bu yöndedir.

Ancak Türkiye'deki devlet üniversitelerinin MBA mülakatlarında sıklıkla işletme alanıyla ilgili akademik sorulara maruz kalabilirsiniz. Eğer bu alanla ilgili bir akademik tecrübeniz yoksa Genel İşletme Bilgileri başlığındaki kitaplara göz atmanız faydalı olabilir.

0 yorumlar:

Yorum Gönderme