Yurtdışında MBA Yapmak İçin Ne Yapmalı?

Yurtdışında MBA yapmak için öncelikle bir takım kriterler çerçevesinde nasıl bir MBA yapılmak istendiğine karar verilmesi gerekir:

1) Ülke
Gidilmek istenen ülkenin belirlenmiş olması alternatifleri ciddi şekilde azaltacaktır. Ülke tercihi yaparken eğitim kalitesi, MBA sunan okulların Türkiye’de ve dünyanın diğer bölgelerindeki itibarı ve denkliği, MBA programının ücreti ve yaşam koşullarının pahalılığı, MBA süresi, iklim, sosyal şartlar gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

2) MBA Türü
Ne tür bir MBA programına gideceğinize göre alternatifleriniz farklılaşacaktır. Ayrıca, MBA programları ile sunulan uzmanlık sahaları da seçiminiz de etkili olabilir. Örneğin, Amerika finans, danışmanlık odaklı MBA programları için en iyi alternatifleri sunarken, mesela moda yönetimi odaklı bir MBA programı için İtalyan iş okullarının MBA programlarını düşünebilirsiniz.

3) Finansman
MBA eğitiminizi kendi kaynaklarınızla mı yoksa bir takım burs imkanlarıyla mı karşılayacak olmanız seçenekleriniz konusunda çok belirleyici olacaktır. Burslar ya okullardan ya da hükümetler, vakıflar, dernekler, uluslararası kuruluşlar gibi yapılanmalardan verilmektedir.

MBA eğitimi için okullar genellikle yabancı öğrencilere pek burs vermemektedir. Verseler bile yabancı öğrenciler ancak okul ücretinin cüzi bir miktarı kadar kısmi burs alabilmektedir. Eğer tüm MBA masrafınızı burs ile karşılamayı planlıyorsanız, hükümetler, uluslararası kuruluşlar gibi yapılanmaların burslarını araştırmalısınız. Örneğin, Amerikan Hükümeti tarafından verilen Fullbright ya da İngiliz Hükümeti tarafından verilen Chevening bursları gibi.

MBA Başvuru Süreci
Hangi ülkede nasıl bir MBA yapılmasına karar verdikten sonra başvuru süreci başlayacaktır. Yani, aslında sürecin ilk adımı ne yapmak istediğinize karar vermenizdir. Karar verme kısmı kolay gibi görünmekle birlikte ciddi şekilde zaman ayırmanız gereken bir uğraştır.

İkinci adım olarak, yurtdışındaki hemen tüm MBA programlarının talep ettiği başvuru kriterlerini sağlamanız olacaktır:

- GMAT ve TOEFL sınav sonuçları
- Başvuru yazıları (essay)
- Referans mektupları
- Mülakat için hazırlık
- MBA finansmanı için kaynak bulmak/ bütçe hazırlamak

Bu kriterleri bir araya getirmek oldukça fazla zaman ve emek harcamanızı gerektirecektir. MBA'in kendisi kadar başvuru süreci de son derece zahmetlidir.

Yurtdışındaki MBA'lere bir yıl öncesinden başvurmanız gerekir. Örneğin, 2012 akademik dönemi için kabul almak istiyorsanız başvurunuzu 2011 sonbaharı ya da 2012 yılı başı gibi yapmanız gerekir. Bu durumda, GMAT ve TOEFL gibi işlerinizi 2010 yazı, sonbaharı başı gibi bitirmiş olmanız size büyük avantaj sağlayacaktır.

0 yorumlar:

Yorum Gönder