MBA Türleri

Bir MBA programı, iş idaresi odaklı bir yüksek lisans derecesidir. Dünya genelindeki farklı iş okullarında okutulan MBA programları aslında içerik olarak birbirlerine çok yakındır.

Bununla birlikte, MBA eğitimi farklı şekillerde olabilmektedir. İş okullarında genel olarak beş farklı tür MBA programı okutulmaktadır:

1) 2 Yıllık Tam Zamanlı MBA
İki akademik yıl boyunca süren MBA programıdır. Bu süre okullar arasında farklılık gösterebilmekte olup, 18 ile 24 ay arasında değişebilmektedir. Birinci akademik yıl bittikten sonra genellikle 3 ya da 4 ay süren bir tatil dönemi olur. MBA öğrencileri bu tatil döneminde genellikle staj yaparlar.

2) Hızlandırılmış MBA
Yine tam zamanlı olan bir MBA olmakla birlikte dersler daha yoğun olarak verilerek eğitim süresinin düşürüldüğü MBA türüdür. Hızlandırılmış MBA’ler 12 ila 16 ay arasında sürer. MBA öğrencileri ya staj yapmazlar ya da MBA diplomalarını aldıktan sonra staj yaparlar.

3) Executive MBA
Derslerin daha çok hafta sonu ya da akşam saatlerine konduğu bir MBA türüdür. Böylelikle, orta ve üst yöneticiler programı rahatlıkla takip edebilirler. Öğrenciler, zaten iş yaşamlarına devam ediyor oldukları için bu programda staj bulunmaz.

4) Çift Diplomalı MBA
Normal MBA eğitiminin bir başka yüksek lisans derecesi ile birleştirildiği ortak programlı MBA’lerdir. Bu programları bitiren öğrenciler her iki yüksek lisans derecesinin de diplomasını alırlar. 2 akademik yıl da tamamlanabildiği gibi eğitim süresi yarım ya da bir akademik yıl daha uzayabilir de.

5) Uzaktan MBA
Uzaktan erişime dayanan MBA türü olup, genellikle Internet üzerinden alınan derslerle gerçekleştirilir.

6) Tezli MBA - Tezsiz MBA
Yukarıdaki MBA türleri tezli ya da tezsiz olabilmektedir. Tezli olan MBA'lerde diploma alabilmek için dersleri bitirmenin yanı sıra bir tez yazılması ve bu tezin okulun akademik birimi tarafından onaylanması gerekir.

Yurtdışında, özellikle de Amerika'da, MBA'lerin neredeyse tamamı tezsizdir. MBA, akademik olmaktan ziyade profesyonel bir derece olduğu için tez hazırlama zorunluluğuna ihtiyaç duyulmamaktadır. Bununla birlikte, ülkemizde tezli MBA programları da son derece yaygındır.

Devlet üniversitelerinde tezli ile tezsiz MBA programları arasındaki en önemli farklardan bir tanesi de ücrettir. Tezsiz MBA programları bu okullarda genellikle çok daha pahalıdır. Ancak, vakıf üniversitelerinin özel yapısından dolayı bunlarda tezli ve tezsiz MBA'ler arasında pek bir fark bulunmamaktadır.

7) Türkçe MBA - İngilizce MBA
Ülkemizde MBA eğitimi sunan üniversitelerin bir kısmında Türkçe MBA programları varken, diğerlerinde ise İngilizce MBA programları bulunmaktadır.

0 yorumlar:

Yorum Gönder