MBA Başvuru Koşulları - mba koşulları

MBA Başvuruları
MBA (işletme) yüksek lisans programlarına olan yoğun talepten dolayı, okullar öğrenci seçmek için bir takım şartlar koymaktadır. MBA yüksek lisans başvuru koşulları (ya da MBA kabul şartları) olarak adlandırılabilecek bu kriterler okuldan okula değişebilmekle birlikte, genel olarak adaylarda aranılan koşullar şunlardır:

İşletme Yüksek Lisans (MBA) Başvuru Şartları

1) İş Tecrübesi
Akademik yüksek lisans dereceleri için iş tecrübesi çok da önemli olmasa da, MBA gibi profesyonel dereceler için iş tecrübesi çok önemlidir. Bu sebeple, iyi bir iş tecrübesi, MBA başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi açısından son derece önemlidir. Özellikle de, iyi üniversitelerin programlarına başvururken...

Bununla birlikte, iş tecrübesi devlet üniversitelerinin işletme yüksek lisans programlarına kabul değerlendirmesinde çok fazla dikkate alınmayabilir.
Türkiye'de yüksek lisans yapan öğrencilerin yaş ortalaması oldukça düşük olmasına karşın, örneğin Amerika'daki MBA öğrencilerinin yaş ortalaması 27-32 arasındadır.

2) GMAT/TOEFL/ALES
Okullar, MBA başvurusu yapan adayların yeterliliklerini ölçmek için GMAT, TOEFL veya ALES gibi bazı genel sınavların sonuçları istenir. Kimi okullar bu sınavlardan birine ya da bir kaçına girilmiş olmasını zorunlu tutarken, kimi okullarda zorunluluk yerine tercih söz konusudur.

Kimi okullar GMAT yerine GRE'i de kabul etse de, MBA için dünya genelinde kabul gören sınav GMAT'tir.

Yüksek sınav puanları almak, kabul şansınızı artırmanın yanı sıra burs için değerlendirilmeniz olasılığınızı da yükseltir.

3) Referans Mektupları
MBA başvuru sahiplerinden genellikle 2 ya da 3 referans mektubu istenebilir. Bu mektupların kimden alındığı kadar, içinde yazanlar da adayın değerlendirilmesi açısından yön gösterir.

Referans mektupları, ülkemiz MBA programlarının tamamı tarafından aranılan bir koşul olmayıp; genellikle sıralamada üst sırada yer alan üniversiteler tarafından istenmektedir.

4) Not Ortalaması/Transkript
Adayın lisans eğitimi not ortalaması ve transkript detayları da başvurusu değerlendirilirken dikkate alınan kriterlerdendir.

Not ortalaması düşük adayların başvuru şanslarını artırabilmeleri için yüksek GMAT, ALES puanı alması gerekebilir.

5) Başvuru Yazıları
MBA başvurularının en önemli parçalarından biri başvuru yazılarıdır (essay). Komposizyon olarak hazırlanan bu yazılar adayın MBA'i neden istediği, başvurduğu okulu neden seçtiği, ileride ne yapmak istediği gibi kritik konularda okula bilgi verir.

Ancak, Türkiye'de özellikle devlet üniversiteleri tarafından sunulan MBA programlarına başvururken bu yazılar istenmeyebilmektedir.

6) Mülakat
MBA'i diğer yüksek lisanslardan ayıran önemli bir fark da hemen hemen tüm okulların MBA adaylarını mülakata almasıdır. Mülakat esnasında adayın MBA yapma azmi, gelecek planları, potansiyeli gibi konular değerlendirilir.

0 yorumlar:

Yorum Gönderme