e-MBA (Uzaktan Öğretim ile MBA) Nedir?

Sıklıkla EMBA yani Executive (Yönetici) MBA programı ile karıştırılan e-MBA, uzaktan öğretim ile MBA yapılması demektir.

e-MBA programları, öğrenci elektronik posta, online görüşme, forum, elektronik duyuru panosu, dijital ödev kutusu gibi internet tabanlı teknolojiler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

e-MBA’de öğrenci derslerin bir kısmını ya da tamamını internet teknolojileri yardımıyla okula gitmeksizin alır. Üniversitelerin farklı e-MBA programları bulunmakta olup, bazı programlarda öğrenciler bazı dersler ya da sınavlar için okula gitmektedir.

İnteraktif bir yapı üzerine inşa edilen e-MBA programlarını Türk üniversitelerinden alabileceğiniz gibi yurtdışında yerleşik üniversitelerden de alabilirsiniz.

e-MBA’in Avantajları Nelerdir?
Uzaktan öğretim ile MBA, bulunduğu şehirde istediği MBA olanakları olmayan öğrenciler için iyi bir alternatif olabilir.

Bu programların en büyük avantajı zaman ve mekandan bağımsız olmalarıdır.

e-MBA’in Dezavantajları Nelerdir?
Aldığınız e-MBA programının denkliği olmayabilir. Bu durumda, alacağınız diploma resmi açıdan bir hüküm ifade etmeyecektir. Bu sebeple, e-MBA programı seçerken programın Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanıp onaylanmadığına dikkat etmeniz gerekir.

e-MBA ile ilgili bir diğer önemli olumsuzluk ise, normal bir sınıf ortamının olmaması sebebiyle sosyal ilişkilerin zayıf kalabilmesi ihtimalidir.

Son olarak, özellikle kurumsal şirketler, e-MBA diplomalarına normal MBA diplomaları kadar değer vermeyebilir.

e-MBA Mezunları Yüksek Lisans Yapmış Sayılır mı?
Eğer tamamladıkları e-MBA programı YÖK‘ten onaylı ise mezunlar işletme yüksek lisans diploması alabilirler.

0 yorumlar:

Yorum Gönder