İşletme Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

İşletme alanında yüksek lisans (MBA) yapmak için aşağıdaki aşamalar geçilmelidir:

1) Başvuru
Üniversitelerin değişik MBA programları için farklı başvuru koşulları bulunmaktadır. İlgilendiğiniz MBA programını belirledikten sonra başvuru koşullarını öğrenerek başvurunuzu yapmanız gerekir.

Başvuru tarihleri üniversiteler arasında farklılık göstermekle birlikte genellikle ilkbahar sonu, yaz başı gibi başlayıp sonbahara doğru sona erer. Ancak, dönem arasında da öğrenci kabul eden MBA programları bulunmaktadır.

2) Zorunlur Dersler
Zorunlu olan derslerin tamamlandığı dönemdir. Genellikle MBA'in 1. ve 2. akademik yarı yıllarında alınır.

3) Seçmeli Dersler
Zorunlu MBA derslerini tamamlayan öğrenci seçmeli dersler arasından da ilgi alanına göre dersler seçerek mezun olmak için aranılan asgari ders kredisini tamamlar.

4) Tez Hazırlama
Eğer tezli bir MBA programında okunuluyorsa, derslerini bitiren MBA öğrencisi işletme alanından kendisine ve tez danışmanına uygun bir konu seçerek tez yazım sürecine girer. Tez yazımından sonra tezini akademik kurula sunar.

5) Mezuniyet
Gereken kredi sayısını tamamlayan ve eğer tezli MBA yapıyorsa tezi de onaylanan öğrenci MBA programından mezun olarak İşletme Yüksek Lisans diploması almaya hak kazanır.

İşletme yüksek lisansı gerek başvururken, gerekse de okurken ciddi emek isteyen bir sahadır. Ancak, MBA diploması sahibi olanlar kariyerlerinde diğer çalışanlara göre avantajlı olabilmektedir.

0 yorumlar:

Yorum Gönderme