İşletme Yüksek Lisans Programları

Türk üniversiteleri tarafından çeşitli İşletme Yüksek Lisans Programları (MBA) sunulmaktadır:

1) Tezli MBA
Bu işletme yüksek lisans programında, MBA derslerini bitiren öğrencinin mastır alanıyla ilgili bir konuda tez yazıp, sunması ve üniversitenin bunu kabul etmesi gerekir. Hem vakıf, hem de devlet üniversiteleri tarafından verilebilmektedir.

2) Tezsiz MBA
Bu MBA programlarında, öğrencinin mezun olabilmesi için tez yazma zorunluluğu yoktur. Vakıf üniversitelerinin tezsiz MBA'leri ile tezlileri arasında çok belirgin bir ücret farkı yoktur. Ancak, devlet üniversitelerinde tezsiz MBA programları tezli olanlarına kıyasla çok daha pahalı olur.

3) e-MBA
Öğrencilerin fiziksel olarak okula gitme zorunluluğu bulunmayan bu MBA programlarında, uzaktan eğitim olanakları (internet teknolojileri) kullanılarak dersler ve hatta sınavlar yapılabilmektedir.

e-MBA programının YÖK'ten onayı bulunması durumunda, e-MBA mezunları da işletme yüksek lisans diploması alabilmektedir.

4) Executive MBA
Orta ve üst düzey yöneticiler için özellikle tasarlanmış MBA programlarıdır. Bu nedenle, dersler ağırlıklı olarak haftasonları veyahut akşamları yapılır.

5) Yarı zamanlı MBA
Öğrencinin tam zamanlı MBA'lerde olduğu gibi işinden ayrılmasına gerek olmadan MBA programına devam etmesine izin veren yarı zamanlı MBA programlarıdır.

İşletme yüksek lisans bölümleri hakkında daha kapsamlı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İşletme yüksek lisans programlarında sunulan uzmanlık sahaları ise şunlardır.

0 yorumlar:

Yorum Gönder